İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

3. dünya savaşı nerde? - @tugramumin

            Herkes 3. dünya savaşını beklerken hiç kimsenin beklemediği bir anda savaştan daha yıkıcı (benim fikrim) Corona virüs'ün Türkiyedeki 14. günündeyiz.

            Girizgahtaki "Hiç kimse" gerçek anlamda hiç kimseydi. Hiç bir ülke, hiç bir stratejist ya da hiç bir fütürist öngöremedi. Kitleleri evlerine hapseden, kapitalizmin beslendiği ana kaynak olan insan faktörünü tamamen izole edip para harcamamaya, hatta insanların sokağa çıkıp para harcamalarını askeri güç kullanarak engellemeye çalıştığı şu "entresan" başka yönleriyle "acı" günlerde hükümetler, milyardolarlık şirketler, küçük esnaftan tutun da sade vatandaşa kadar herkes şaşkına dönmüş durumda.

            Daha önceleri, konuşmalarımızın telefonlardaki uygulamalar yoluyla dinlenerek neye ihtiyacımız olduğunu bize söyleyen şirketler ve hükümetler tam manasıyla  kapıya  kilidi vurmuş durumda. 

            Olayın sosyolojik tarafını bir kenara bırakıp realitesinden bahsedecek olursam, dünyanın sonunu bize öğreten filmlerden öğrendiğimiz kadarıyla tuvalet kağıdı almak zorunda olduğumuzdan mıdır nedir, gross marketlerden birine gittim ve market içindeki arabalar yığılmadan dolayı yetersiz kalıyordu. Otoparka gidip aracına yükleyen birinin arabasını alma fikriyle otoparka gittim ve boş bir market arabasını uzaktan gördüm. Ama benim varlığımın farkında olmayan başka  bir "uyanık " vatandaş market arabasına doğru ilerliyordu. ivedilikle aracı yakaladım ve sözde "uyanık vatandaş" yanıma gelip şöyle dedi; "Önce ben görmüştüm" Adamın söylediğinin şaşkınlığıyla hiç bir şey diyemedim. 

 

          Alışveriş boyunca adamın kelimeleri  zihnimde, sanki klavye ile yazılmışcasına  döndü durdu. "Demek böyle olacakmış" dedim kendi kendime.

 

           "İnsan" diğer adıyla "homosapiens" hayatta kalma içgüdüsüyle kolonya reyonlarını talan edecekmiş. 80 yaş üzerindeki hastaları, naslısa ölecekler diyerek kendi haline bırakacakmış. Ya da virüse antikor üretmesi için toplumları  kitleleri  karantinaya ihitiyaç duymayarak serbest bırakıp, milyon insanın ölümüyle hastalığa bir çare yoluna gidecekmiş. 

 

           Ben dünyanın sonunu hiç böyle hayal etmemiştim. Küresel ısınma, buzul çağı, hava kirliliği, meteor çarpması, büyük depremler ve  kontrol edilemyen büyük orman  yangınları, bunların hiç biri değilmiş meğer. İnsanın yine insan eliyle  yine kendi sonunu getireceği, ölsem aklıma gelmezdi. 

 

 

    

             

23-03-2020 01:13

Twitterda Paylaş

@irlandali

Çok etkileyici bir yazı olmuş, tebrik ederim... İçinde bulunduğumuz durumu muhteşem özetlemişsiniz...

23-03-2020 01:25:44


@handeksknn

Kalbine ve kalemine sağlık

23-03-2020 01:32:05


@chnkc41

Harika bir içerik. "İnsanın yine insan eliyle yine kendi sonunu getireceği, ölsem aklıma gelmezdi"

23-03-2020 01:42:41


SON YORUMLAR