İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

Corona Günlükleri - @arthurbishop

27 yaşında, yorulmuş bir gencim. Aslında mühendisim ama mühendislik yapmıyorum. Daha doğrusu yapamıyorum. Türkiye'nin büyük firmalarından birinde mavi ve beyaz yaka arası bir pozisyonda çalışıyorum. Malesef etrafımda bir çok mühendisin bu şekilde mavi yaka pozisyonlarında çalıştığını görüyorum ce üzülüyorum. Ama asıl problemimiz şu. İşverenler. Bu sıkıntılı günlerde bile mobing uygulamaktan hiç çekinme yok. Dahası bu süreci bile kendilerine avantaja çevirmeye çalışmaktalar. İşçi sağlığını hiçe sayan uygulamalar, göstermelik uygulamalar. Başımızdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Geçen hafta çalıştığım fabrikada tüm herkese maske ve beyaz eldiven dağıtıldı. 2 gün boyunca aşağıya hiç inmeyen fabrika müdürü üretim alanından çıkmayıp maskeler taktırdı, takmayanlara tutanaklar tutturuldu. Bizlerde sandık ki işçi sağlığı düşünülüyor. Bir de öğrendik ki bakanlık denetlemesi olacakmış. Meğersem onun içinmiş bütün olay. Denetleme sonrası ne müdür ortada ne de 2 gün verilen maskeler. Maske istenildiğinde ise maske kalmadı cevabı. Oysa idari binada herkese maske verilmeye devam ediliyordu. Devletten alınacak destekler doğrultusunda yine para için göstermelik uygulamalar yapılmıştı. Tabii bu sadece bir tane olay. Bunun gibi onlarca olayı örnek gösterebilirim. Mühendis olarak çalışamadığıma mı yanayım, sürkli mobing uygulanmasına mı yanayım, devlet denetlemelerinin önceden haberdar edilmesine mi yanayım bilemiyorum. Maalesef durum bu. Neden ses etmiyorsunuz dediğinizi duyar gibiyim. Malesef ses eden işinden oluyor. İşverenin işçiyi bu kadar kolay harcamasının önü kapatılmalı ve denetlemelerin ansızın ve patronsuz, yöneticisiz yapılması gerekmektedir. Hele şu sıkıntılı günlerde bile insanların hayatını hiçe sayıp çalışmaya bu denli tedbirsiz devam eden, mobing uygulayıp işçisini kölesi gibi gören işverenlere de burdan selam olsun.

28-03-2020 20:09

Twitterda Paylaş

@badbear

Ben de arkadaşımdan şunu duydum. Patron gelmiş fabrikaya "niye koruma önlemleri yok hemen alın " demiş. "Bir kişi hasta olsa bulaşsa üretim duracak..."

28-03-2020 20:15:14


@aphrodite

Umarım bu yaptıklarından ders alacak bir olayla karşılaşırlar ve hatalarını anlarlar. Sen umudunu kaybetme olur mu? Düşünen ve çabalayan insan eninde sonunda hak ettiğine ulaşır :)

28-03-2020 20:40:38


@niynoo

Ülkemizin, dünyamızın hali içler acısı. Bu kötü günleri atlatabilirsek daha güzel, daha adil, daha yaşanabilir bir dünya için hep birlikte savaşalım lütfen.

28-03-2020 21:18:19


@irlandali

Çok üzücü durumlar... Maalesef para hırsı, daha çok kazanmak, insana neler yaptırıyor... Güzel günler bizimle olacak.

28-03-2020 21:45:16


@chnkc41

Okuyup mühendis oluyorsun, ülkede bir değere sahip olamıyorsun. İşçi korkar oldu şikayet etmeye, işverenin gözü doymadı para kazanmaya. Zengin, daha da zengin olayım diye zalimce kullanırken işçilerini, işçiler yaşamak için mahkumdu çalışmaya...

28-03-2020 22:08:21


@arthurbishop

Malesef durum içler acısı. Vasfına bakılmaksızın seni nasıl kullanırda saha çok para kazanırım derdindeler. Ülke menfaati, insan menfaati gram umurlarında değil. Ama umutsuz değiliz. Neyse ki ilahi adalet tecelli edecek. Çünkü mikronlarla ölçülen bir organizma zengin fakir genç yaşlı dinlemiyor. Umut her zaman vardır. Adalet er ya da geç yerini bulur. Değerli yorumlarınız teşekkürler.

28-03-2020 22:29:16


SON YORUMLAR