İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

Coronanın cehaletle imtihanı - @badbear

Teşekkürler biz tokuz, yedik de geldik. Cehalet şerbetini... Güncel verilerde, fazla yemekten ölen insan sayısı, açlıktan ölen insan sayısından fazla. Savaşlarda ve intiharda ölenlerin sayısından çok daha fazla şeker hastalığından ölüyorlar artık. Yani şeker silahtan daha tehlikeli aslında. Peki biz bugün ne gördük? İki günlük yasak var diye gecenin bir saati markete akın edip gofret, çikolata alanları. Bilseydi keşke o kadar tatlandırıcılı gıda yediğinde beynimiz, vücudumuza şeker girdi zannederek insülin salgılıyor. Ama ortada gerçek bir şeker olmadığı için doymuyoruz ve tekrar acıktığımızı hissediyoruz. Gerçi bunu hissetmek için beyin olması gerektiğini söylemiştim pardon. Sen yiyebilirsin abi seni 10 gün de tok tutar o. Vücudun %5'i olan beyin, enerjinin %20'sini tüketir. Hem buradan kazançtasın hem de evden çıkmadan oturduğun için. İsrail malı diye zamanında küfretmiştir kim bilir ama iki gün için kolaları koltuğunun altına alan amcayı ben de gördüm. Ama siz yanlış anlamışsınız bence o tuvaletler için temizlik malzemesi zannetti. Belki de izdiham yaratarak virüsü sıkıştırmak istediler bilemeyiz. Ya da biz potansiyel hastalarız buralara toplandık kepenkleri üstümüze kapatın mı dediler bilmiyorum. 

 

Hani komşumuzu aç yatırmazdık. Ben bugün komşuluğun unutulduğunu hatırladım. Marketlere akın etmeler belki bu sebeptendir. Artık kimse birbirine güvenmiyor, ekmeğini paylaşmıyor sanırım. Yemek yaparken kokusu apartmana yayıldığı için utanarak kapımıza ikram etmeye getiren bir nesilden, fütursuzca her yaptığı yemeği sosyal medyada paylaşan bir nesile. Belki biraz çevremizle iletişime geçsek böyle olmaz. Apartmanda 19 daire var. Sitede yaşıyorum ve genel iletişimin iyi olduğunu gözlemleyebiliyorum. Çok ihtiyacım olsa kapılarını çaldığımda bana bir kase çorba mı vermeyecekler? Burada yeni sayılırım, hiçbirini tanımıyorum ama hepsine güveniyorum. Güvenmek de istiyorum. İyi olduklarını biliyorum. Her insanın fıtratında bu iyiliğin olduğunu da biliyorum. İmkanı olanların bu güzellikleri hatırlamasını, hatırlatmasını rica ediyorum.

 

Son olarak dudak tiryakiliği olduğu için sigara kullananlarla, bir hurma bir su ile oruç tutanlar stoklarını yaptılarsa kapatıyorum dükkanı...

 

Günün belgeseli: That Sugar

11-04-2020 04:59

Twitterda Paylaş

@irlandali

Yine etkileyici bir yazı @badbear 'dan...

11-04-2020 05:47:30


@cornelia

Gerçekten nereden nereye geldik ve kendimizi nereye nasıl götürüyoruz.... Umarım farkına varırız daha geç olmadan That sugar şekerle ilgili tüm gerçekleri öne seren bir belgesel. Önerin için teşekkürler :)

11-04-2020 07:27:32


@ddilarasaglam

@badbear tavsiyelerin de yazıların kadar değerli. Ben de bir öneri de bulunmak istiyorum. :) Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu

11-04-2020 23:47:32


SON YORUMLAR