İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

Hızlı mı tüketiyoruz? - @irlandali

Selamlar, umarım iyisinizdir. Bazı anlar geliyor çok şey konuşmak istiyorum, bazı anlarda ise sadece susmak...

14 günlük karantina sürem bitti, aileme kavuştum. Şimdi onlarla birlikteyiz ama dışarı çıkmıyoruz. Haftada 1 gün alışverişe gidiyoruz sadece.

Tüketmek kavramından konuşalım mı biraz? Hızlı mı tüketiyoruz hayatımızı?

Teknolojinin gelişmesi bize en çok hızlı olmayı öğretti. Şuna tıklayayım siparişim gelsin, bu filmde bitti şunu izleyeyim hemen, kaydır kaydır aksın görseller, yazılar, 200 kelimeden fazlasını okuyamam hızlı olmalıyım... Teknoloji, pek çok fayda sağlarken yanında zararlarda getirdi. 

Küçüklüğümü hatırlıyorum, evimizde televizyon yoktu, sadece radyomuz vardı. Onun başında geçti tüm çocukluğum. Sevdiğim programlar vardı, peki neydi bu radyo programları? Türkü saati vardı, telefonla yayına bağlanıp türkü isteğinde bulunurdum. Ailem oturma odasında canlı yayını dinlerken, ben, sesler karışmasın diye sunucu ile diğer odadan konuşurdum. Arardım radyoyu meşgul çalardı, heyecanlanırdım, tekrar arardım, yine meşgul çalardı, biraz üzülürdüm ben niye bağlanamıyorum diye, sonra pes etmezdim yine arardım ve telefonu santral açardı, hemen oturma odasına doğru bağırırdım, yayına çıkacağım az sonra dinleyin beniiii. Santrale istek parça için aradığımı söylerdim ve canlı yayın odasına bağlarlardı beni... İşte o an yayıncı son konuşmalarını yapıyor, teknik ekibin ona telefon hattında dinleyici var konuşabilirsin demesini bekliyordum. Beklenen an, hattımızın diğer ucunda bir dinleyicimiz var, merhabalar efendim, kimsiniz, kimlerdensiniz, nereden arıyorsunuz diyor sunucu ve ben de bir bir cevaplarımı veriyordum. İstek parçalarım ise her zaman Beyaz Giyme veya Kara Tren türküleri oluyordu. 

Oysa şimdi bir tweet atıyorsun, onlarca tweet arasından sunucu senin tweetini görürse, okuyor ve istek parçanı çalıyor. Hatta yayını bile doğru düzgün takip edemiyorsun sosyal medyada gezinmekten. Dikkatin dağılıyor, sunucunun ne anlattığına odaklanamıyorsun, telefon numarasını kaçırsan bile internetten bulurum diyorsun.   

Nerede o emek, nerede o heyecan, nerede o istediğine kavuşma arzusu, nerede o yavaşlık?

Her şey çok hızlı oluyor, peki ne zaman yavaşlayacağız? Sizce bu karantina günlerinde yavaşladık mı? Bence yavaşlamadık... Her gün onlarca kişi canlı yayın yapıyor sosyal medyadan. Video konferans uygulamalarıyla normalde bilet alıp izlenmesi gereken şeyleri insanlar evlerinden oturup izliyor ve nerede benim diğer konferansım, o canlı yayın bu canlı konuşma diyerek koltuklarından, yataklarından hızlıca tüketmeye devam ediyorlar...

Peki ya ilişkilerdeki tüketim? Bir sonraki yazımda bundan bahsedeceğim.

 

 

06-04-2020 03:09

Twitterda Paylaş

İlk yorumu sen yap!

SON YORUMLAR