İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

İki Jenerasyon Var - @badbear

Selamlar, yine sosyal medyaya çok sinirliyim. Ben gençleri iki gruba ayırıyorum; lise yıllarında akıllı telefonu olanlar ve olmayanlar. Hatırlıyorum, arkadaşlarımızı çaldırır kapatırdık, arada sırada sms atarken karakter sınırı olduğu için mesajımızı özenle yazardık. Birini seviyorsak gidip yüzüne söylerdik, nefret ediyorsak yine oturup konuşurduk. Büyüklerimize saygısızlık, hakaret ve küfür etmek mi? Bizi çöpe atarlardı çöpe. Büyük derken yanlış anlamayın 3-4 yaş büyük olması bile yeterdi öyle ihtiyar olmasına gerek yoktu. Mahalledeki abilerimize ablalarımıza her zaman saygılıydık. 

Sanal ortamın yaygınlaşmasıyla ne oldu? Birini beğendin yaz gitsin, gözüne bakarak söyleyecek kadar cesur olup olmaman önemli değil. Yüz vermezse de önemli değil bir daha gördüğünde yüzün kızaracak değil ya, tanımıyorsun bile onu! Belki sokakta görsen bile tanımazsın ama internette hoşlandığını yazıyorsun. Biri olmadım mı diğerine geç. Bunun etkisi ne oldu, artık insanlar değer vermiyor birbirine. Ekonominin de temel maddesidir, bir şeyin miktarı artarsa değeri düşer.

İnsanlar istediği hakareti edebiliyor. İfade özgürlüğü bu değil. Birinin yüzüne karşı söyleyemeyeceğin bir lafı ona sanaldan yazamazsın. Saygı çerçevesinde eleştiriler olabilir tabi ki. Ama görebiliyor muyuz böyle şeyler? Daha çoluk çocuk olanlar, tabiri caizse suya "abu" diyenler oturmuş küfürler yağdırıyorlar. Ha bu kervana bir de koca kocainsanlar katılmaz mı, gerçekten pes. İşte bu da toplum kültüründe köklü bir değişiklik yaptı. Sanal ortamda başlayan saygısızlık, gerçek hayatta da etkisini gösteriyor. Artık küçükler büyüklerini tiye alıyor. Dalga geçe geçe konuşuyor. Z kuşağının en büyük sorunu: aşırı özgüven! Her şeyi en iyi onlar biliyor, siz karışmayın. 

Yaşadığımız bu günlerin toplumsal hafızaya etkisi büyük olacak! Yaşlılara karşı bir linç başladı bu sefer de. Siz değil misiniz akıllı cihazlar kullanamadığı için onlarla dalga geçen? Hangisinin twitterı var da siz onlara sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz? Bir kez konuşarak söylemeyi denediniz mi? Yolda yaşlı birini gördüğünüzde kibarca durumu izah ettiniz mi de eve girmiyorlar diye kızıyorsunuz? Siz değil misiniz, biri bana bir şeyi diretince onu yapasım gelmiyor adam gibi söylesin diyen? Bugün yaşlılara karşı yapılan bu saygısızlıklar toplum hafızasına kazınacak ve 30 yıl sonra aynıları size karşı yapılınca bu gençlik niye böyle diye söylenmeyecek misiniz? Çok şükür ilk defa bir Bakanımız çıktı ve her şeyin "etkileşim" için yapıldığının farkında olduğunu söyledi ve amcamızla dalga geçen çocuğu kelepçelenmiş şekilde gördük çok şükür! Umarım bu bir emsal olur ve saygısını yitirmiş ne kadar insan varsa, etkileşim almak için duyar kasan ne kadar insan varsa benzer muameleleri görür. 

Lütfen çevrenizde ne kadar böyle insan varsa, kardeşiniz, kuzeniniz varsa onları uyarın ve sanal olarak büyümelerine müsade etmeyin. Eğitim, tecrübe, disiplin bir ülkenin her şeyidir! 

Günün filmi: The Intern (Stajyer)

24-03-2020 22:40

Twitterda Paylaş

@niynoo

O kadar haklısın ki... Hızlı yaşa, genç öl durumu resmen. Bedenlerimiz yaşıyor ama ruhumuz ölmüş. Özellikle 2000 ve sonrasının gençleri çok şanssız. 90ları ucundan kıyısından da olsa yakalayabildiğim için kendimi seçilmiş hissediyorum :p Belki bu virüs sayesinde eve kapananlar biraz olsun aile kavramının değerini anlayabilir. Dipnot: emoji özelliği de gelsin lütfen :)

24-03-2020 23:27:15


@büyükbirader

Toplumun en büyük sorunlarindan biri ama bu sorunu sanal aleme atmak kolaya kaçmak gibi geliyor bana tabi ki kuşak çatişmasi olucak zaman ilerliyor her sey degisiyor kimileri bunun disinda kaliyor eskiler twitteri instagrami bilmiyor yeniler yaşar kemali bilmiyor bu yolda kazanan yok sadece kaybedenler var gibi geliyor bana.

25-03-2020 00:35:44


@handeksknn

@badbear'dan bir gündem daha geldi. >>Haklısın dediklerinde. Hatta bu düzene kurulu bir çok platform var. Yazmayı geç sağ sol kaydır olayı var. Neyseki 90ların çocuğu olarak kendimi şanslı hissediyorum. "Ekonominin de temel maddesidir, bir şeyin miktarı artarsa değeri düşer." İnsanların insanları alma gücü arttı bir değişle. Ne büyük ironi. >> "İfade özgürlüğü bu değil." Bence özgürlük kavramını sormak gerekebilir. Bu kavramı bilmeyen çook fazla genci geçtim, yaşlı-orta yaşlısı .. hep var. >> Sanal ortamda "kendilerini bilmeyen ya da öğretilemeyen" saygısızlık demek lazım bence. Sanal ortamları elbette çok iyi kullanan var. Edep görmemiş insanlara için sadece malzeme oldu burası. Üyelik yaparken özellik yok ki seni tarayan... :( >> Ben çok kızdım linç girişimine amca teyzeler konusunda. İnsanların bazı dönemleri bebeklik ve yaşlılık özellikle lafyan anlamayan bilemeyen tez canlı zamanlar olabiliyor. Nasıl bebekken bize onlar sabırla doğruyu yanlışı gösterdi. Bizde bunu gençken yaşlılıara sabırla tekrar tekrar ifade etmeliyiz. Linçle değil. Sabırla. Bu da olgunluk ve edep meselesi. Haklısın hepsi için bedbear !!

25-03-2020 01:33:21


@ddilarasaglam

Duyarlı değil duyar kasar olmuşuz. Saygı gösteren değil kalp kıran olmuşuz. Her şeyin yavaş yavaş sanal olacağı söylenirken dahil edilmiş miydi cidden insanlığımızın da sanal dünyanın içinde kalacağı :( Bir mum dibine ışık vermese bile etrafını aydınlatır. Bu düşüncelerin etrafını aydınlatmaya devam eder umarım.

28-03-2020 00:06:21


SON YORUMLAR