İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

Karantinanın kattığı farkındalık - @cornelia

Selamlar, online derslerimi bitirdim ve vize tarihlerimi öğrenip günlüğüme geldim. Son günlerde fark ettiğim bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Evde kaldığımızda vakit geçirmek için hepimiz farklı yollar aramaya başladık. Resim yapmak, yemek pişirmek, spor yapmak, araştırmalar yapmak, yeni bir dil öğrenmek, kitap okumak, yeni projeler hazırlamak (karantina günlükleri gibi:) ) Günlük hayatımızda genelde hazır olan kolay olanı tüketiyorduk. Çok farklı yollara başvurmuyor veya  yeni yollar aramaya vakit bulamıyorduk. Şimdi ise yeni fikirler üretmeye, yeni hobiler edinmeye, yeni projeler yapmaya başladık. Evde top yerine tuvalet kağıdıyla futbol oynamak da bu sitede günlük yazmak da buna dahil. Bu belki herkes için büyük bir farklılık anlamına gelmiyordur ama ürettiğiniz her şey size bambaşka kapılar açıyor. Farklı bakış açıları, farklı iş imkanları, farklı arkadaş ortamları ve daha birçok şey...Evde kalmasaydık da üretirdik belki ama o zaman da bu kadar boş zamanımız olmazdı. Son 7 aydır büyük bir ekiple birçok proje yaptık ve etkinlikler organize ettik ama evdeyken kendimi dinlediğimde daha çok araştırma yaparak kendimi farklı alanlarda da geliştirebileceğimi gördüm.Normalde ben eve bile giremiyordum.Dersler, toplantılar, buluşmalar bitip kendimle kaldığım zamanlar en yorgun zamanlarım oluyordu. Şimdi evde biraz da olsa bu zamanı yakaladım.

 Hayatımız yavaşladığında kendimizi dinlemeye, ihtiyaçlarımızı anlamaya, önceden bilmediğimiz becerilerimizi keşfetmeye, yeni hobiler bulmaya başladık. Kendimizi daha çok gözlemleme şansımız oldu. En kolay basit günlük rutinlerimizi yapamadığımızda alternatifler bulmaya çalıştık. Ve bunların hepsi bizi üretmeye itti. Üretmek bizi geliştirdi, değiştirdi, mutlu etti. Spora başlamak, ilk kez yemek yapmak, yeni  projeler hazırlamak, günlük yazmak, resim yapmak, farklı fikirler üretmek, çözüm yolları bulmak... bunların hepsi bir üretim. Sonucunda somut veya soyut bir kazanım elde ediyoruz. Bazen sadece kendimiz için, bazen birçok insan için. Ve bence en güzel kazanım üretmenin verdiği heyecanı tatmak oluyor :) 

 

25-03-2020 18:07

Twitterda Paylaş

@handeksknn

Selam Cornelia, dediklerine öyle katılıyorum ki. Yeni yeni yemekler denemeye başladım. Bilmediğim kapıları aralamaya başladım. Burada dünya ikiye ayrılıyor sanırım. Bizler gibi kapıyı açıp bakanlar ve dinlenme olarak görüp relax yaklaşanlar ve diğer bir kısmı olup o kapının varlığına erinip, yatıp bunalıma girmeyi tercih edip. Kısıtlanan her şeyin daha cazip geldiği şeyler gibi ağlayarak geçirenlerle dolu. Seni çok iyi anlıyorum bir kaç sene önce bende öyleydim. Hatta uykumdan uyanarak çalıştığım vakitler oldu. Kendimden çaldığım çok zaman oldu. Şuan dinlenip kendini dinlendirme fırsatın var. Bunu iyi değerlendirmeyi unutma. Dünyanın her şeye rağmen pozitif insanlara ihtiyacı var. :) Mutlu ve sağlıklı kal. --Hande

25-03-2020 21:05:24


@cornelia

Merhaba Hande, olaylara pozitif bakmayı seviyorum. Karantina sürecinde de kendimi bu şekilde motive ettim. Dinlenmek, üretmek ve sevdiklerime vakit ayırmak gibi kararlar aldım ve karantinanın farklı bir hayat stili olduğunu düşünmeye başladım. Yoğunluk bitmiyor, hala online toplantılar devam ediyor ama beden yorgunluğu hissetmiyorum en azından. Sağlıkla, mutlulukla kal :)

25-03-2020 23:41:01


@monciel

O kadar doğru ki dediklerin şimdi evde üretmeye mahkumuz Yeni yeteneklerimizi keşfettik Belki de kendimizin farkına yeni varıyoruz...

26-03-2020 01:12:45


@cornelia

Evet ürettikçe ve yeni şeyler keşfettikçe kendimizi de keşfediyoruz Monciel :)

26-03-2020 07:58:48


SON YORUMLAR