İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

Nazar - @alex34

Selam yine ben,

 

Arkadaşlar aşk olsun size. Buraya yazdıktan sonra işim rast gitmedi, üretkenliğim yerlerde dsgsfhfh  Madem nazar değdirdiniz ve işlerimi yapamıyorum birazcık da buraya yazayım.

Okunacak makaleler, yazılacak projeler varken bıraktık bu dünyanın derdini de entelektüel kaygılara düştük. Biraz bahsedeyim o zaman son okuduğum kitaplardan.

<strong>Günübirlik Hayatlar - Irvin D. Yalom</strong>

"E bu ne be @alex34 zaten karantinadayız bu kitabın adında bile hayır yok!!" dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun ve şu güzel kardeşinize bir güvenin ya! Evet, bu kitap benim Yalom'dan okuduğum ilk kitaptı. Amatör psikoloji dergilerinde okuduğum aşırı "Nietzsche Ağladığında" güzellemelerinden sonra kökenini bilmediğim bir soğukluk girmişti bu beyefendiyle aramıza. Neyse efendim, Özgüm Coşkun şu videosunda bahsedince ve çok sevdiğim bir arkadaşım da önerince okuyayım dedim. Kitap yazarın kendi terapi tecrübelerini anlattığı hikayelerden oluşuyor. Kitapta bahsedilen danışanlar genellikle ölüm teması etrafında korkularını, endişelerini dile getiriyorlar. Hiç terapiye gitmemiş biri olarak terapi simülasyonuna sokulmuş gibi hissettim kendimi bu kitabı okurken. Dürüst olayım "Yahu bu adamlar neden bu kadar para kazanıyor soruyu soran danışan, cevaplayan danışan bu nasıl iş?!" diye geri kafalı laflar etmedim değil ama siz benim gibi olmayın şlşfkblsfdkh.

 

Bu kadar karamsar bir kitabı size öneriyorum neden öneriyorum? Kitapta kanser hastası ve ölümü bekleyen bir hasta olan Ellie'nin aktardığı Budist tavsiyesi şöyle; "Yaşarken ölümü sol omzunuzda taşımalısınız.". Ellie kanserin kendisinden bir şeyler götürürken yaşamı daha çok sevmek için bahaneler verdiğinden bahsediyor bir kısımda. Aynı şey şu depresif günlerimizde korona için de geçerli bence. Madem bu kadar korkuyoruz bu hastalıktan, korkumuzdan çıkardığımız sonuç yaşamayı ne kadar çok sevdiğimiz olmalı. Kendi kendimizi analiz etmeli ve çözümlemeleri pozitif bir pencereden değerlendirmeliyiz.

 

Eh yukarıda bahsettiğim şeyler dünyanın en kadim bilgeliği değil tabii. Bu kitapta beni en çok etkileyen kısım yazarın son sözde bahsettiği gibi danışanlara uygulanan terapi tekniğiydi. O kadar hasbıhal ediyoruz Discord'dan falan yahu bir günde tam o anda ne hissetiklerini sormadım arkadaşlarımla. Zamanda ve dolaylı olarak iletişimde bulunduğumuz kişilerin duygularında non-lineer şekilde hareket etmek iletişimi kuvvetlendiriyor sanırım. O zaman bir şey deneyelim sizlerle. Yorum yazma planınız varsa eğer durun ve yazımla ilgili yorum yapmak yerine bu yazıyı okurken ne hissetiğinizi yorumlayın aşağıda. Eğlenceli olur. Bu öğrendiğiniz teknikle de muhabbetinize tat katar sağda solda hava atarsınız artık.

 

Daha yazacaktım okuduklarım hakkında ama ne söyleyeyim üşendim. Tonlarca iş duruyor ajandamda. Diğer kitaplarda da sonea bahsederiz. Bu arada kitapta sıkça bahsedilen Marcus Aurelius'un Düşünceler'ini de okumayı planlıyorum. Belki siz de okursanız bir kaç kelam edersiniz bu platformda, tartışırız.

 

E hadi ben gidiyorum o zaman. Kalın sağlıcakla!

25-03-2020 18:21

Twitterda Paylaş

@handeksknn

Selam yine alex34 nazar değdirmek değildi inan keşke badbear tahtaya vursaydı haha. Her zaman yaz lütfen.Yazı özelikleri çalışmıyordu. Bende ilk yazımda fark ettim alex haha. Ölüm temasında korkuları ifade eden bir kitap aman tanrım tam ihtiyacım olan şey. Az kırdık biraz daha kafayı kıralım. "Cümlenin sonunu görmeden bunu dedim haha. aşarken ölümü sol omzunuzda taşımalısınız." Ne güzel bir cümledir. Okuma listeme aldım bu kitabı!! Psikojik kitap okumam biraz zor oluyor benim. Yorucu geliyor artık. Devamlo tarih kitapları ile takılıyorum şu hayatımın son dönemlerinde. Hala kendim gibi pozitif ve efektif yaşamaya devam eden insanlar var ne güzel. Bir sonraki yazında görüşmek üzere hoşçakal!! --Hande

25-03-2020 21:12:28


@büyükbirader

selamlar niçe ağladığında kitabıyla arana soğukluk girince dayanamadım geldim hemen malesef bu kitabında içinde ki cümleler kitabın kapağını bile açmayan insanlar tarafından sürekli paylaşılıyor ister istemez bi soğukluk geliyor ama pişman olmayacağın bi kitap tavsiye ederim ben de senin anlattığın kitabı okuyacam en kısa sürede sevgilerrr..

26-03-2020 00:00:02


SON YORUMLAR