İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

Öz farkındalık - @badbear

Selam günlük severler :) Bu karantina günleri bana pek koymadı açıkçası. Çünkü çok uzunca bir süredir yalnız başıma yaşıyorum, tam işe gircem derken bir de bu kriz çıkınca evde kalmaya devam ediyorum. Bulunduğum şehirde iki arkadaşım var zaten ve çok sık görüşemiyorduk. Virüs öncesi her gün dışarı çıkıp yürüyüp bir kafede oturup kitap okuyup dönüyordum. Şu anda sadece dışarıda oturma kısmını yapamıyorum, onun haricinde yine alışveriş ihtiyacımdan dolayı markete gidiyorum, eskisi gibi çok yürümüyorum tabi ihtiyacımı görüp hemen eve geliyorum. Tabi ağzımı burnumu kapatarak çıkıyorum. Gerçekten bugün bir daha düşündüm de maske bizi o kadar da korumaz. Bende bir virüs varsa karşıya geçmesin diye takıyorum. Virüsler yalnızca nefesten geçmiyor sonuçta, herhangi bir yere tutunmuş olabilir oradan da ben kendi üzerime alırım. Yüzeyine göre yaşama süresi değişiyor ama 4 saatle 4 gün arası diyebiliriz kabaca. 

Konuşmak istediğim konu bunlar değildi ama :) Uzun süredir yalnızım ve bazı yeterlilik mülakatlarına hazırlandığım için çokça kitap okudum, tecrübe yazıları okudum, yıllardır karakterimi bu yönde değiştiriyorum. Eskisinden daha sakinim, daha anlayışlıyım daha verimliyim diyebilirim. 20'li yaşların başında yaptıklarımı düşünüyorum bir de şimdiyi. Ne kadar hatalı davranışlarım olmuş. Birçok etmen var ama bugün size bahsetmek istediğim insanın "öz farkındalık" sahibi olması. Yani nedir bu?  Zayıf ve güçlü yönlerini bilmek ve buna göre yaşamak. Eleştiriye açık ve kendini eleştirmesini bilen birisi buna sahip olabilir. Bilirsiniz rekabet olmadan gelişme olmaz. Mercedes bile, BMW'nin yüzüncü yılında ona bir teşekkür yazısı yayınladı: yüz yıllık rekabet için teşekkürler, sizden önceki 30 yıl çok sıkıcıydı dedi :) Ben de sıkıcıymışım o yaşlarıma kadar. Her şeyi kendimin bildiğimi sanar, kibirlice tavırlar sergiler, kendi düşüncemden olmayanla konuşmak pek istemezdim. Üniversitede 4 yıl yurtta kalmamın da etkisiyle çok fazla insan tanıdım her ilden her bölümden. İşte o zaman daha açık zihinli olmayı öğrendim. "Side effect yani Kenar etkisi" diye bir şey var. Örneğin; hava ve su arasında kalan o ince yüzeyde en çok canlı türü yetişir, su ve toprak arasındaki o yüzeyde en çok canlı türü, hava ve toprak arasında en çok canlı türü. Ya da Türkiye'yi örnek verelim, Avrupa ve Asya arasında kalıyor. İki taraftan da besleniyor ve hem insan çeşitliliği olarak hem de mevsimsel ve tarımsal çeşitlilik olarak nasıl bir potansiyeli var biliyorsunuz.

Kenar etkisini kendimize uyguladığımız zaman da çok hızlı bir şekilde kendimizdeki değişimi ve verimliliği fark edebiliriz. Birisi sizi yapıcı eleştiriyorsa dinleyin lütfen. Kendi doğrularım var demeyin, her yerde yemez bu. Bazen de doğanın kanunlarına itiraz ediyorsunuz aslında ama buna kapalı bir gözle yaklaşırsanız göremezsiniz. Rekabeti kendinizle de edin, sürekli geri bildirimler toplayarak kendinizi geliştirmeye çalışın. İnsan hatalarıyla var. Hata yaptık yapıyoruz ve hep yapacağız. Gereken dersleri çıkarın ve tekrar o hataya düşmemeye çalışın. Yeri geldiği zaman kendinize "giydirin" hiç çekinmeyin. Bam bam yüzünüze vurun yaptıklarınızı. Naçizane bu anlattıklarımı yapmaya başladığımdan beri farklı biriyim ve faydasını görüyorum. Bugün bu yazıyı okuyan herkesten bir öz farkındalık cesareti göstererek kendisinde geliştirmesi gereken şeyleri yazmasını istiyorum :)

 

 

26-03-2020 23:12

Twitterda Paylaş

@niynoo

Ben de bu sene daha açıksözlü olmaya başladım. Rahatsız olduğum bir konuyu içimde büyütmek yerine muhatabına daha özgür bir şekilde dile getirebiliyorum. Sanırım geliştirmem gereken yönüm karşımdakini ilk andaki hislerime göre değerlendirip mesafe belirlemek yerine insanlara ve kendime bir şans verip tanımaya çalışmak. Özellikle iş hayatında çok işime yarayacak. Bir insandan zerre hoşlanmıyor olup iş için mecburen muhatap olabiliyoruz. Bunu daha kolay hale getirmek için o insanla beş dakikalık bir çay görüşmesi yapmak negatif düşünceleri değiştirmekte işe yarayabilir.

27-03-2020 00:17:38


@badbear

@Niynoo Evet yani ön yargılardan da kurtulmak gerekiyor :)

27-03-2020 00:25:03


@handeksknn

Çay koydum içelim uzun uzun anlat

27-03-2020 00:26:24


@irlandali

Peki eleştiriyi doğru kişiden alamazsak.. sonuçta herkesin doğrusu yanlışı kendine göre?

27-03-2020 00:40:22


@badbear

@irlandalı Özellikle "yapıcı eleştiri" dedim sadece eleştiri demedim ki küfür veya hakaret içerikli eleştiriler dahil olmasın diye. Sen bu soruyu sorarak set çektin şu anda mesela. Sana kim ne derse desin kendi doğrularım var diye sıyrılabilirsin :) Burada bir adım geri çekilip kendimize bakacağız ve her gelen eleştiriyi dinleyip kendimizi sorgulayacağız. Hele ki aynı eleştiriyi birden fazla kişiden duyuyorsak o zaman iki adım geri çekilip doğrularımızı iyice bir kenara bırakıp düşünmeye başlayacağız. Nihayetinde düşüncelerimiz, doğrularımızı, yanlışlarımızı, eleştirileri sentezleyip bir fikrimiz olacak ve bu işlem sonsuza kadar devam edecek, asla mükemmel değiliz ;)

27-03-2020 00:59:16


@irlandali

bana laf çakman üzdü ama yine de cavap için teşekkürler...

27-03-2020 01:02:53


@badbear

@irlandalı iş hatalarımızı görmeye gelince Fransız olmayalım konuya ama :)

27-03-2020 01:05:49


@büyükbirader

yirmili yaşlarda biri olarak bol bol hata yapmaya devam o zaman :D ne kadar hata o kadar tecrübe işin şakası bir yana insan eksik yönlerini kendinde geliştirmek istediklerini bildikçe daha çok kendini bulmaya çalışıyor daha çok düşünüp daha az konuşuyor ve benliğini bulmaya daha da yakınlaşıyor diyebilir miyiz @badbear yaşım bunu söylemeye çok yetmeyebilir ama kendini bulmuş insanlar bunun bedelini yalnızlıkla öder diyebilir miyiz

27-03-2020 02:38:07


@badbear

@büyükbirader Hata yapmamaya çalışıcaz ama yaparsak da bundan ders çıkarıcaz. Yaşımız genç bol bol ve bile bile yanlış yapıyım demek yok :) Eğer yalnızlıkla ödemekten beni kastediyorsan doğru değil çünkü epey uzun hikayem var ve yalnız kalmak şu anda mecburiyet. Yakınlarımda görüşecek arkadaşlarım ve ailem yok ama bunun dışında zaten çok fazla arkadaşlığım sanal ortamda devam ediyor :)

27-03-2020 02:42:34


@büyükbirader

Yok @badbear seni neden kastedeyim yanlis anlasildim herhalde.sevgiler yazilarini takip etmeye devammm

27-03-2020 11:20:44


@badbear

Anladım @büyükbirader o zaman yalnızlıkla ödemezsin tam tersi anlayışlı oldukçe sevilen birisi de olursun teşekkür ederim ;)

27-03-2020 13:06:07


@lady

Paylaşımın için teşekkürler, güzeldi! Bu yıl benim için farkındalığımın en tavan yaptığı zaman diyebilirim. Sadece kendime değil, kendim dışındaki tüm şeyleri de kapsıyor artık. Çok düşünmekten bazen gerçeğe aitmiş gibi görünen An’a bakış açımı kaybetmeme sebep olsa da yine bir şekilde kendimi toparlamaya çalışıyorum. Hayat artık benim için çocukken düşündüğüm yaşama kavramından ibaret değil, bir deneyim ortamından bahsediyoruz, ruhunun bedeninle dans ettiği, sınandığı, uyumu ve nabzı ile yoklandığı bir durumdan bahsediyoruz. Başına gelen her şey, karar verme mekanizmanın çalıştığı her durum aslında senin ruhunu biraz daha şekillendiriyor. Karakter dediğimizde bu değil mi aslında? İnsan, kendinin kim olduğunu, arzu ve isteklerin gerçekten neye göre şekillendiğini bilmeden, hayat denen akıntıda nasılda savaşırdı savunmasız? Anlatayım, doğru hep içimizde vardır, kendi özünüze baktığınızda ayna gibi yansıtır ışığı size, burada yapmanız gereken o duygu akıntısında olabildiğince özünüze inip muhakeme yapıp, öyle yaşamak. Çünkü akıntıda kaybolmuş sen, sen değilsindir, var olmamışsındır, kendi acizliğine yenilmiş, kaybetmişsindir.

27-03-2020 15:24:43


SON YORUMLAR