İSTER EGLENCELİ BİR ANINI PAYLAŞ İSTERSEN DE DERDİNİ Sana destek olmak için buradayız.

yemek kültürü! - @daksu

Yine ağzı olanın konuştuğu(düşünmeden), parmağı olanın yazdığı(düşünmeden) günleri takip etmekteyiz. Çinliler ve kültürleri ile ilgili çirkin sözler sarfetmekten hiç geri durmuyor bizim insanımız. Neymiş efendim her buldukları canlıyı yemeselermiş, onların hayvan yeme sevdası bugün başımıza bu belayı getirmiş, iğrenç canlıları nasıl yiyorlarmış falan da filan. Yahu onlar sana soruyor mu neden yaprak sarma yiyip yayla çorba içiyorsun diye? Öte yandan durumun yalnızca bir yemek kültüründen kaynaklandığını sanmalarını ise trajikomik buluyorum. 

 

 

25-03-2020 23:49

Twitterda Paylaş

@chnkc41

haklı bir serzeniş.

25-03-2020 23:51:18


@badbear

Yemek kültürünü geçtim bu konuya girmeyeceğim ama hepsinin başı empati tabi. Kuzenim yurt dışında çalışmaya başlayınca onların kültürlerini anlatıyordu bizimkilere çok garip geliyordu. Alman usülü hesap ödeme, eve yemeğe gelince çıkarken para bırakma, öğle yemeği yerine atıştırmalar vs. Garip gelecek ne var anlamıyorum adamlar öyle görmüş biz de böyle.

26-03-2020 00:18:02


@vnaber

Bu konuda sana katılamayacağım. Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama Çin'deki vahşi hayvan pazarları onların yemek kültürü sebebiyle var. Bu virüs de oradaki hayvan pazarından ortaya çıktı. Sonuç olarak da küresel bir kriz durumu oluştu. Biz de yaprak sarma yememiz sebebiyle küresel bir krize yol açsaydık bizim yemek kültürümüz eleştirilmeyecek miydi?

26-03-2020 12:20:39


@chnkc41

@nvaber Normal şartlarda virüsün bir hayvandan insana geçmesi mümkün değildir. Bu ancak evrimleşme ile gerçekleşebilir. Buradaki durumda aynen bu. Yani bu canlı yarasa değil de farklı bir hayvan da olabilirdi. Senin kurban zamanı kesmiş olduğun hayvanlardan bile olabilirdi.(Bu zararlı virüsün bulunması durumunda, olasılık için bahsediyorum. Eleştiriye geçmeyin hemen) Sen inek yiyorsun. İneğe tapanlar var. Adamların 'Tanrısını yiyorsun' mesela. Yani toplumsal olarak farklı insanlarız ve bunlar çok normal. Corona virüsüne gelirsek, corona virüsü ilk defa ortaya çıkan bir şey değil. Daha önceden de bilinen bir şeydi. Sadece bu seferki türü farklı ve sürekli bir evrim gösterebiliyor. Hatta bu yüzden bu hastalığı yenmiş olsak bile tekrardan bulaşma ihtimali var. Bazı haber sitelerinde veya sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan "Bakın şu kişi, bu yıllarda corona virüsünden bahsetmiş ya da şu ülke 5 yıl önce bu corona virüsünden bahsetmiş" yazılarını görebilirsiniz.

26-03-2020 16:16:05


SON YORUMLAR